News Column

The International Press Academy Reports Nominations for Satellite Awards

December 5, 2013

YellowBrix

The International Press Academy (IPA) announced its nominations for the 18th Annual Satellite Awards honoring Motion Pictures, Television, Blu-ray DVD's, and Video Games.

According to a release, the IPA selects nominees from domestic and international submissions for 38 categories: 19 Motion Picture, 13 Television, 2 Blu-ray DVD, and 4 Video Game.

IPA reported that beginning this year, original internet content was eligible to compete alongside broadcast, cable, and satellite programs in all of the television categories, plus an additional short-format category for web series. "With the inclusion of original internet content, the IPA aspires to continually recognize all artistic achievement, whose aim is to entertain, enrich and enlighten, regardless of its chosen platform," says IPA President Mirjana Van Blaricom.

Additionally, the 18th Annual Satellite Awards ceremony will be held on March 9, 2014 in Los Angeles, California.

The International Press Academy's three Special Achievement Awards: The Mary Pickford Award for Outstanding Artistic Contribution, the Nikola Tesla Award for Visionary Achievements in Filmmaking Technology, and The Auteur Award will be announced in January 2014.

The categories and nominees for the 18th Annual Satellite Awards are as follows:

International Press Academy

2013 Nominations

18th Annual Satellite Awards

March 9, 2014

Motion Pictures

1. Actress in a Motion Picture

Name

Title of Film

Amy Adams

American Hustle (Sony)

Cate Blanchett

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)

Sandra Bullock

Gravity (Warner Bros.)

Judi Dench

Philomena (The Weinstein Company)

Adele Exarchopoulos

Blue Is the Warmest Color (Sundance)

Julia Louis-Dreyfus

Enough Said (Fox Searchlight)

Meryl Streep

August: Osage County (The Weinstein Company)

Emma Thompson

Saving Mr. Banks (Disney)

2. Actor in a Motion Picture

Name

Title of Film

Christian Bale

American Hustle (Sony)

Bruce Dern

Nebraska (Paramount)

Leonardo DiCaprio

The Wolf of Wall Street (Paramount)

Chiwetel Ejiofor

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

Tom Hanks

Captain Phillips (Sony)

Matthew McConaughey

Dallas Buyers Club (Focus Features)

Robert Redford

All Is Lost (Lionsgate/Roadside Attractions)

Forest Whitaker

Lee Daniels' The Butler (The Weinstein Company)

3. Actress in a Supporting Role

Name

Title of Film

Sally Hawkins

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)

Jennifer Lawrence

American Hustle (Sony)

Lupita Nyong'o

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

Julia Roberts

August: Osage County (The Weinstein Company)

Lea Seydoux

Blue Is the Warmest Color (Sundance)

June Squibb

Nebraska (Paramount)

Emily Watson

The Book Thief (20th Century Fox)

Oprah Winfrey

Lee Daniels' The Butler (The Weinstein Company)

4. Actor in a Supporting Role

Name

Title of Film

Bradley Cooper

American Hustle (Sony)

Michael Fassbender

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

Harrison Ford

42 (Warner Bros.)

Ryan Gosling

The Place Beyond the Pines (Focus Features)

Jake Gyllenhaal

Prisoners (Warner Bros.)

Tom Hanks

Saving Mr. Banks (Disney)

Casey Affleck

Out of the Furnace (Relativity Media)

Jared Leto

Dallas Buyers Club (Focus Features)

5. Motion Picture

Title of Film

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

All Is Lost (Lionsgate/Roadside Attractions)

American Hustle (Sony)

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)

Captain Phillips (Sony)

Gravity (Warner Bros.)

Inside Llewyn Davis (CBS Films)

Philomena (The Weinstein Company)

Saving Mr. Banks (Disney)

The Wolf of Wall Street (Paramount)

6. Motion Picture, International Film

Title of Film

Bethlehem

Israel

Blue Is the Warmest Color

France

The Broken Circle Breakdown

Belgium

Circles

Serbia

Four Corners

South Africa

The Great Beauty

Italy

The Hunt

Denmark

Metro Manila

United Kingdom

The Past

Iran

Wadjda

Saudia Arabia

7. Motion Picture, Animated or Mixed Media

Title of Film

Cloudy With a Chance of Meatballs 2 (Sony)

The Croods (DreamWorks)

Epic (20th Century Fox)

Ernest & Celestine (GKIDS)

Frozen (Disney)

Monsters University (Disney-Pixar)

Turbo (DreamWorks)

The Wind Rises (Studio Ghibli)

8. Motion Picture, Documentary

Title of Documentary

20 Feet from Stardom (Radius-TWC)

The Act of Killing (Drafthouse Films)

After Tiller (Oscilloscope)

American Promise (Rada Film Group)

Blackfish (Magnolia Pictures)

Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie (Ironbound Films)

Sound City (Roswell Films)

The Square (City Drive Entertainment Group)

Stories We Tell (Roadside Attractions)

Tim's Vermeer (Sony Pictures Classics)

9. Director

Name

Title of Film

Woody Allen

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)

Ethan Coen, Joel Coen

Inside Llewyn Davis (CBS Films)

Alfonso Cuaron

Gravity (Warner Bros.)

Paul Greengrass

Captain Phillips (Sony)

Ron Howard

Rush (Universal)

Steve McQueen

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

David O. Russell

American Hustle (Sony)

Martin Scorsese

The Wolf of Wall Street (Paramount)

10. Screenplay, Original

Name

Title of Film

David O. Russell, Eric Singer

American Hustle (Sony)

Woody Allen

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)

Nicole Holofcener

Enough Said (Fox Searchlight)

Spike Jonze

Her (Warner Bros.)

Ethan Coen, Joel Coen

Inside Llewyn Davis (CBS Films)

Kelly Mareel, Sue Smith

Saving Mr. Banks (Disney)

11. Screenplay, Adapted

Name

Title of Film

John Ridley

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater

Before Midnight (Sony Pictures Classics)

Billy Ray

Captain Phillips (Sony)

Peter Berg

Lone Survivor (Universal)

Steve Coogan, Jeff Pope

Philomena (The Weinstein Company)

Terence Winter

The Wolf of Wall Street (Paramount)

12. Original Score

Composer

Title of Film

Hans Zimmer

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

John Williams

The Book Thief (20th Century Fox)

Steven Price

Gravity (Warner Bros.)

Arcade Fire

Her (Warner Bros.)

Alexandre Desplat

Philomena (The Weinstein Company)

Theodore Shapiro

The Secret Life of Walter Mitty (20th Century Fox)

13. Original Song

Title of Song

Title of Film

Happy

Despicable Me 2 (Universal)

Let It Go

Frozen (Disney)

Young and Beautiful

The Great Gatsby (Warner Bros.)

I See Fire

The Hobbit: The Desolation Of Smaug (Warner Bros)

Please Mr. Kennedy

Inside Llewyn Davis (CBS Films)

So You Know What It's Like

Short Term 12 (Cinedigm)

14. Cinematography

Name

Title of Film

Sean Bobbitt

12 Years A Slave (Fox Searchlight)

Emmanuel Lubezki

Gravity (Warner Bros.)

Bruno Delbonnel

Inside Llewyn Davis (CBS Films)

Roger Deakins

Prisoners (Warner Bros.)

Anthony Dod Mantle

Rush (Universal)

Stuart Dryburgh

The Secret Life of Walter Mitty (20th Century Fox)

15. Visual Effects

Name

Title of Film

Robert Munroe, Colin Davies, Brendon O'Dell

All Is Lost (Lionsgate/Roadside Attractions)

Markus Manninen, Matt Baer

The Croods (DreamWorks)

Tim Webber, Charles Howell, Chris Lawrence

Gravity (Warner Bros.)

Scott Stokdyk, Troy Saliba, James Schwalm

Oz the Great and Powerful (Disney)

Jody Johnson, Mark Hodgkins, Antoine Moulineau

Rush (Universal)

Scott Farrar, Andrew R. Jones, Jessica Norman, and Matt Johnson

World War Z (Paramount)

16. Film Editing

Name

Title of Film

Joe Walker

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

Jay Cassidy, Crispin Struthers

American Hustle

Alfonso Cuaron, Mark Sanger

Gravity (Warner Bros)

Joel Cox, Gary D. Roach

Prisoners (Warner Bros.)

Daniel P. Hanley, Mike Hill

Rush (Universal)

Thelma Schoonmaker

The Wolf of Wall Street (Paramount)

17. Sound (Editing and Mixing)

Name

Title of Film

Steve Boeddeker, Richard Hymns, Brandon Proctor

All Is Lost (Lionsgate)

Oliver Tarney, Chris Burdon, Mark Taylor

Captain Phillips (Sony)

Craig Berkey, Dave Whitehead, David Husby, and Christopher Scarabosio

Elysium (Sony)

Glenn Freemantle, Niv Adiri, Skip Lievsay

Gravity (Warner Bros)

Skip Lievsay, Paul Urmson, Igor Nikolic

Inside Llewyn Davis (CBS Films)

Danny Hambrook, Frank Kruse, Markus Stemler

Rush (Universal)

18. Art Direction & Production Design

Name

Title of Film

Catherine Martin, Beverly Dunn

The Great Gatsby (Warner Bros.)

Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

The Invisible Woman (Sony Pictures Classics)

Tim Galvin, Diane Lederman

Lee Daniels' The Butler (The Weinstein Company)

Robert Stromberg, Nancy Haigh

Oz the Great and Powerful (Disney)

Mark Digby, Patrick Rolfe

Rush (Universal)

Michael Corenblith, Lauren E. Polizzi

Saving Mr. Banks (Disney)

19. Costume Design

Name

Title of Film

Patricia Norris

12 Years a Slave (Fox Searchlight)

Catherine Martin

The Great Gatsby (Warner Bros.)

Michael O'Connor

The Invisible Woman (Sony Pictures Classics)

Gary Jones

Oz the Great and Powerful (Disney)

Julian Day

Rush (Universal)

Daniel Orlandi

Saving Mr. Banks (Disney)

Television

20. Miniseries/ Motion Picture Made for Television

Behind the Candelabra (HBO)

The Big C: Hereafter (Showtime)

Burton and Taylor (BBC America)

Dancing on the Edge (Starz)

Generation War (ZDF, teamWorx Television, Film GmbH)

Mob City (TNT)

Parade's End (HBO)

Phil Spector (HBO)

Top of the Lake (Sundance Channel)

The White Queen (Starz)

21. Actress in a Miniseries or a Motion Picture Made for Television

Name

Title of Series

Helena Bonham Carter

Burton and Taylor (BBC America)

Holliday Grainger

Bonnie & Clyde (Lifetime)

Rebecca Hall

Parade's End (HBO)

Jessica Lange

American Horror Story: Coven (FX)

Laura Linney

The Big C: Hereafter (Showtime)

Helen Mirren

Phil Spector (HBO)

Elisabeth Moss

Top of the Lake (Sundance Channel)

Melissa Leo

Call Me Crazy: A Five Film (Lifetime)

22. Actor in a Miniseries or a Motion Picture Made for Television

Name

Title of Series

Benedict Cumberbatch

Parade's End (HBO)

Matt Damon

Behind the Candelabra (HBO)

Michael Douglas

Behind the Candelabra (HBO)

Chiwetel Ejiofor

Dancing on the Edge (Starz)

Matthew Goode

Dancing on the Edge (Starz)

Peter Mullan

Top of the Lake (Sundance Channel)

Al Pacino

Phil Spector (HBO)

Dominic West

Burton and Taylor (BBC America)

23. Actress in a Supporting Role in a Series, Miniseries or Motion Picture Made for Television

Name

Title of Series

Uzo Aduba

Orange is the New Black (Netflix)

Kathy Bates

American Horror Story: Coven (FX)

Emilia Clarke

Game of Thrones (HBO)

Anna Gunn

Breaking Bad (AMC)

Margo Martindale

The Americans (FX)

Judy Parfitt

Call the Midwife (BBC/PBS)

Laura Prepon

Orange is the New Black (Netflix)

Merritt Wever

Nurse Jackie (Showtime)

24. Actor in a Supporting Role in a Series, Miniseries or Motion Picture Made for Television

Name

Title of Series

Nikolaj Coster-Waldau

Game of Thrones (HBO)

William Hurt

Bonnie & Clyde (Lifetime)

Aaron Paul

Breaking Bad (AMC)

Peter Sarsgaard

The Killing (AMC)

Jimmy Smits

Sons of Anarchy (FX)

Corey Stoll

House of Cards (Netflix)

Jon Voight

Ray Donovan (Showtime)

James Wolk

Mad Men (AMC)

25. Television Series, Drama

The Americans (FX)

Breaking Bad (AMC)

Downton Abbey (PBS)

The Good Wife (CBS)

Homeland (Showtime)

House of Cards (Netflix)

Last Tango in Halifax (BBC/PBS)

Mad Men (AMC)

Masters of Sex (Showtime)

Rectify (Sundance Channel)

26. Television series or Miniseries, Genre

American Horror Story: Coven (FX)

Arrow (CW)

Game of Thrones (HBO)

Grimm (NBC)

Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. (ABC)

Once Upon a Time (ABC)

Orphan Black (BBC America)

The Returned (Sundance Channel)

Supernatural (CW)

The Walking Dead (AMC)

27. Actress in a Series, Drama

Name

Title of Series

Lizzy Caplan

Masters of Sex (Showtime)

Olivia Colman

Broadchurch (BBC America)

Vera Farmiga

Bates Motel (A&E)

Tatiana Maslany

Orphan Black (BBC America)

Anne Reid

Last Tango in Halifax (BBC/PBS)

Keri Russell

The Americans (FX)

Abigail Spencer

Rectify (Sundance Channel)

Robin Wright

House of Cards (Netflix)

28. Actor in a Series, Drama

Name

Title of Series

Bryan Cranston

Breaking Bad (AMC)

Jeff Daniels

The Newsroom (HBO)

Jon Hamm

Mad Men (AMC)

Freddie Highmore

Bates Motel (A&E)

Derek Jacobi

The Last Tango in Halifax (BBC/PBS)

Michael Sheen

Masters of Sex (Showtime)

Kevin Spacey

House of Cards (Netflix)

Aden Young

Rectify (Sundance Channel)

29. Television Series, Comedy or Musical

Title of Series

Alpha House (Amazon Studios)

The Big Bang Theory (CBS)

Brooklyn Nine-Nine (Fox)

Enlightened (HBO)

Louie (FX)

Modern Family (ABC)

Orange is the New Black (Netflix)

Veep (HBO)

The Wrong Mans (BBC/Hulu)

A Young Doctor's Notebook (Ovation TV)

30. Actress in a Series, Comedy or Musical

Name

Title of Series

Laura Dern

Enlightened (HBO)

Zooey Deschanel

New Girl (FOX)

Lena Dunham

Girls (HBO)

Edie Falco

Nurse Jackie (Showtime)

Julia Louis-Dreyfus

Veep (HBO)

Amy Poehler

Parks and Recreation (NBC)

Taylor Schilling

Orange is the New Black (Netflix)

Jessica Walter

Arrested Development (Netflix)

31. Actor in a Series, Comedy or Musical

Name

Title of Series

Mathew Baynton

The Wrong Mans (BBC/Hulu)

Andre Braugher

Brooklyn Nine-Nine (FOX)

Louis C.K.

Louie (FX)

Don Cheadle

House of Lies (Showtime)

James Corden

The Wrong Mans (BBC/Hulu)

John Goodman

Alpha House (Amazon Studios)

Jake Johnson

New Girl (FOX)

Jim Parsons

The Big Bang Theory (CBS)

32. Original Short-Format Program

Ask A Slave (AzieDee Productions)

Blue (Wigsco)

Burning Love (Yahoo!, Red Hour Films, Abominable Pictures, Paramount Insurge)

EastSiders

Ghost Ghirls (Yahoo!, Shine America, Electric Dynamite)

High Maintenance (Jankyclown Productions)

#JustSaying, #SamoKazem (Tuna Fish Studio)

Little Horribles (Barnacle Studios)

Blu-Ray DVD

33. Best Overall

Argo (Warner Bros.)

Breaking Bad: The Complete Series (Sony Pictures Home Entertainment)

JFK 50th Anniversary Ultimate Collector's Edition (Warner Bros.)

Les Miserables (Universal)

Love Actually 10th Anniversary Edition (Universal)

Star Trek Into Darkness (Paramount)

The Talented Mr. Ripley (Miramax)

To Be or Not To Be (United Artists)

Waiting for Lightning (First Run Features)

The Wizard of Oz: 75th Anniversary Collector's Edition (MGM)

34. Youth

The Croods (20th Century Fox)

Monsters University Collector's Edition (Disney)

The Muppet Movie (Henson Associates)

Planes (Disney)

Rise of the Guardians (DreamWorks)

The Smurfs 2 (Sony Pictures Home Entertainment)

Video Games

35. Outstanding Action / Adventure

Battlefield 4 (EA Digital Illusions CE)

Beyond: Two Souls (Quantic Dream)

BioShock Infinite (Irrational Games)

Crysis 3 (Crytek Frankfurt / UK)

Grand Theft Auto V (Rockstar North)

36. Outstanding Mobile Game

Badland (Frogmind)

Ridiculous Fishing (Vlambeer)

The Room (Fireproof Games Studios)

Warhammer Quest (Rodeo Games)

XCOM: Enemy Unknown for iOS (Firaxis Games, Feral Interactive)

37. Outstanding Role Playing Game

The Elder Scrolls V: Skyrim (Bethesda Game Studios)

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn (Square Enix Product)

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch (Level 5 / Studio Ghibli)

Sacred 3 (Keen Games)

Tales of Xillia (Namco Tales Studio)

38. Outstanding Sports / Racing Game

FIFA 14 (Electronic Arts)

Forza Motorsport 5 (Turn 10 Studios)

Grid 2 (Codemasters Southam)

NBA 2K14 (Visual Concepts)

Need for Speed Rivals (Ghost Games / Electronic Arts)

Special Achievement Awards

Honorary Satellite Award

Ryan Coogler

Fruitvale Station

Breakthrough Performance Award

Michael B. Jordan

Fruitvale Station

Sophie Nelisse

The Book Thief

Best Ensemble, Motion Picture

Nebraska

Best Ensemble, Television

Orange is the New Black

Satellite Awards Nomination Breakdown by Film and Motion Picture Studio

Film Nominations:

12 Years a Slave 10

American Hustle 8

Gravity 8

Rush 7

Inside Lleywn Davis 6

Saving Mr. Banks 6

Blue Jasmine 5

Captain Phillips 5

The Wolf of Wall Street 5

All is Lost 4

Philomena 4

Blue is the Warmest Color 3

The Great Gatsby 3

Lee Daniels' The Butler 3

Nebraska 3

Oz the Great and Powerful 3

Prisoners 3

August: Osage County 2

The Book Thief 2

Dallas Buyers Club 2

Elysium 2

Enough Said 2

Frozen 2

Her 2

The Invisible Woman 2

The Secret Life of Walter Mitty 2

20 Feet from Stardom 1

42 1

The Act of Killing 1

After Tiller 1

American Promise 1

Before Midnight 1

Bethlehem 1

Blackfish 1

The Broken Circle Breakdown 1

Circles 1

Cloudy with a Chance of Meatballs 2 1

The Croods 1

Despicable Me 2 1

Epic 1

Ernest & Celestine 1

Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie 1

Four Corners 1

The Great Beauty 1

The Hobbit: The Desolation of Smaug 1

The Hunt 1

Lone Survivor 1

Metro Manila 1

Monsters University 1

Out of the Furnace 1

The Place Beyond the Pines 1

The Square 1

The Past 1

Short Term 12 1

Sound City 1

Stories We Tell 1

Tim's Vermeer 1

Turbo 1

Wadjda 1

The Wind Rises 1

World War Z 1

Motion Picture Studios:

Warner Bros. Pictures 18

Sony/Columbia 15

Fox Searchlight Pictures 12

Sony Pictures Classics 11

Walt Disney Studios Motion Pictures 11

Universal Pictures 9

Paramount Pictures 8

The Weinstein Company 8

CBS Films 6

Twentieth Century Fox 5

Lionsgate 4

Roadside Attractions 4

DreamWorks Animation SKG 3

Focus Features 3

Sundance Selects 3

Magnolia Pictures 2

Adopt Films 1

Cinedigm 1

City Drive Entertainment Group 1

Drafthouse Films 1

Film House Ba elik 1

GKIDS 1

Independent Film Company 1

Indigenous Films 1

Ironbound Films 1

Janus Films 1

Kinepolis Film Distribution 1

Oscilloscope Pictures 1

Pixar Animation Studios 1

Rada Film Group 1

Radius-TWC 1

Relativity Media 1

Roswell Films 1

Studio Ghibli 1

Satellite Awards Nomination Breakdown by Program and Broadcast, Cable, Internet, and Satellite Networks

Television program nominations:

Breaking Bad 4

House of Cards 4

Orange is the New Black 4

American Horror Story: Coven 3

The Americans 3

Behind the Candelabra 3

Burton and Taylor 3

Game of Thrones 3

Last Tango in Halifax 3

Mad Men 3

Masters of Sex 3

Parade's End 3

Phil Spector 3

Rectify 3

The Wrong Mans 3

Alpha House 2

Bates Motel 2

The Big Bang Theory 2

The Big C: Hereafter 2

Bonnie & Clyde 2

Brooklyn Nine-Nine 2

Enlightened 2

Louie 2

New Girl 2

Nurse Jackie 2

Orphan Black 2

Top of the Lake 2

Veep 2

Ask A Slave 1

Arrested Development 1

Arrow 1

Blue 1

Broadchurch 1

Burning Love 1

Downton Abbey 1

EastSiders 1

Generation War 1

Ghost Ghirls 1

Girls 1

The Good Wife 1

Grimm 1

High Maintenance 1

Homeland 1

House of Lies 1

JustSaying (SamoKa?em) 1

The Killing 1

Little Horribles 1

Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. 1

Modern Family 1

The Newsroom 1

Once Upon a Time 1

Parks and Recreation 1

Ray Donovan 1

The Returned 1

Sons of Anarchy 1

Supernatural 1

The Walking Dead 1

A Young Doctor's Notebook 1

Broadcast, cable, internet, and satellite networks:

HBO 18

Showtime 10

AMC 9

FX Networks 9

Netflix 9

BBC 8

Sundance Channel 7

BBC America 6

PBS 6

FOX 4

Starz 4

ABC 3

CBS 3

Hulu 3

Lifetime 3

A&E 2

Amazon Studios 2

CW 2

NBC 2

Yahoo! 2

AzieDee Productions 1

Barnacle Studios 1

Jankyclown Productions 1

Logo TV 1

Ovation TV 1

TNT 1

Tuna Fish Studio 1

Wigsco 1

ZDF 1

The International Press Academy (IPA) is a global association of professional entertainment journalists representing a multitude of print, broadcast, and digital media outlets. FEDEORA, The Federation of European and Mediterranean Film Critics, joined the IPA in 2011 extending the IPA's membership of foreign and domestic correspondents, whose markets reach millions worldwide via print, television, radio, and the internet.

More information:

www.pressacademy.com

((Comments on this story may be sent to newsdesk@closeupmedia.com))

A service of YellowBrix, Inc.


For more stories covering arts and entertainment, please see HispanicBusiness' Arts & Entertainment Channel

Story Tools






HispanicBusiness.com Facebook Linkedin Twitter RSS Feed Email Alerts & Newsletters